Cumhurbaşkanı Erdoğan, NYT’nin “S-400’ler için ABD ile sürtüşmeye değdi mi?” sorusuna cevap verdi.

Amerikan New York Times gazetesine beyanat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Türkiye’nin S-400’leri almasının ABD ile yol açtığı anlaşmazlıklara değip değmediğine yönelik soruya, “Bence buna değerdi. Savunmamızı istediğimiz gibi güçlendirebiliriz.” yanıtı geldi.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu haftasında New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmesinin S-400’lerle ilgili bölümünü paylaştı. Erdoğan’ın dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı ikili görüşmeye ilişkin yayınlanan haber de yer verilen alıntılara göre, Erdoğan’ın gelişmiş Rus savunma sistemini temin ederek Batı’nın başlıca askeri ittifakı olan NATO’nun altını oyduğu yönündeki eleştirileri reddettiği belirtildi.

“AMERİKA SATMIŞ OLSAYDI, ALMAK ZORUNDA KALMAYACAKTIK”

 Habere göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, NYT yayın kuruluna yaptığı beyanatta, hem NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in hem de dönemin ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’nin silah temin edicilerini seçme hakkını teyit ettiğini hatırlatarak, “Kendi silahlarımızı alıyoruz.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Erdoğan, “Amerikalılar Türkiye’ye Patriot füze savunma sistemini satmış olsaydı, S-400’leri almak zorunda kalmayacaktık.” değerlendirmelerinde bulundu.

“BAĞLARIMIZI KORUYARAK GÜÇLENDİRMELİYİZ”

Türkiye’nin S-400’leri almasının ABD ile yol açtığı problemlere değip değmediğine yönelik soruya ise Erdoğan, “Bence buna değerdi. Savunmamızı istediğimiz gibi güçlendirebiliriz.” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Türkiye-ABD ilişkilerinin temel olarak önemini koruduğuna dikkatleri çekerek “Türkiye’nin ABD ile uzun yıllara dayanan bağları var. Bunun korunarak güçlendirilmesi gerekiyor.” ifadesine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.