“Malatyalı; Bir Zamanlar Buralarda Kayısı Yetiştiriliyordu, Derse Çok Garibinize Gitmesin”

Haber: Sinem Davut

VUSLAT TV’de Rıfat Gökçe’nin hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programına konuk olan Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, Malatya’da yaşanan iklim değişikliğine dikkat çekerek, “Malatya’da 1000 rakımın altında önümüzdeki yıllarda kayısı yetiştirmek imkânsız hale gelecek. Artık 1000 rakım altındaki bölgeler sürekli ve kaliteli kayısı alamamaya başladı. 1000 rakımın altında kalan Battalgazi, Kale, Çerkezyazısı ovası gibi bazı bölgelerde kayısı yetiştiriciliği ekonomik olmaktan çıkacak.

Yani sizin maliyetleriniz yükselecek bu maliyetler karşısında karlılığı tartışılır olacak ve o zaman ürün çeşitliliğine gitmek zorunda kalacaksınız. “Malatyalı; bir zamanlar buralarda kayısı yetiştiriliyordu, derse çok garibinize gitmesin” ifadesine yer verdi.
“15-20 YIL SONRA MALATYALI EĞER DERSE Kİ BİR ZAMANLAR BURALARDA KAYISI YETİŞTİRİLİYORDU, ÇOK GARİBİMİZE GİTMESİN”
20 yıldır rapor tuttuklarının ve yaşanan iklim değişikliğine bağlı olarak kayısının erken çiçek açtığına vurgu yapan Çiçek, “2002 yılından bu yana Malatya’da ilk kayısı çiçeğinin açtığı yer; 630 rakımla Pütürge’de, o zamandan bu ana dek kayıt tutuyoruz. Kayısı çiçeği 2002 yılında 14 Nisan’da, 2018 yılında 23 Şubat’ta ve 2021 yılında 1 Mart’ta açtı. Yani 1 buçuk ay kayısı çiçeği erken açmaya başladı. 15-20 yıl sonra Malatyalı eğer derse ki bir zamanlar buralarda kayısı yetiştiriliyordu, çok garibimize gitmesin” dedi.
“1000 RAKIM ALTINDAKİ BÖLGELER KALİTELİ KAYISI ALAMAMAYA BAŞLADI”
“Artık 1000 rakım altındaki bölgeler sürekli ve kaliteli kayısı alamamaya başladı.” diyen Ziraat Mühendisleri Odası Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, ”Küresel ısınmanın da etkisi tabiki var ama geçmişte sadece kayısının en büyük riski ilkbahar geç donlarıydı, şimdiyse ilkbahar erken yağmurları en büyük tehlike oldu. Kayısı tam çiçek döneminde, 1000 rakımın altında yaklaşık 1 hafta, 10 gün süren ilkbahar yağmurları başladı. Birçok bölgede çiçeklerin tozlaşmasına engel olan bu yağmurlar, kısır çiçekler meydana getirir ve dolayısıyla gerek verimliliği düşürür gerekse de kalite kaybı yaşanır. İşte birçok hastalık ve zararların artmasına da sebebiyet verir.” ifadelerine yer verdi.

“BUNDAN 10 YIL ÖNCE HEKİMHAN’DA 1600’LÜ RAKIMLARDA KAYISIDAN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİLDİ”

Monilya ve Çil hastalığının kayısı da verimi düşürdüğüne dikkat çeken Çiçek, “Geçen yıl Monilya hastalığı ve yine Çil hastalığı yani yaprak delen hastalığı yoğun bir şekilde yaşanmıştı. Ve bu hastalıkların şiddeti artmaya başlayacak. Bu durumda kayısı üretimindeki verimi düşürdüğü ve ekonomik gelir yeterli olmadığı için vatandaşta vazgeçecek. Şuanda bariz bir şekilde görüyoruz ki Battalgazi bölgesi ve diğer bazı bölgelerimizde de vatandaş yavaş yavaş kayısı bahçelerini keserek; bademe ve yem bitkilerine yöneldi. Kronik iklim değişikliği dediğimiz şey bu. Yavaş yavaş gerçekleştiği için hissetmiyoruz. Bundan 10 yıl önce Hekimhan’da 1600’lü rakımlarda kayısıdan bahsetmek mümkün değildi, bugün artık 1800 rakımlarda dahi kayısı bahçeleri var.” ifadelerine yer verdi
“Battalgazi, Kale, Çerkezyazısı ovası gibi bazı bölgelerde kayısı yetiştiriciliği ekonomik olmaktan çıkacak.” diyen Çiçek sözlerini şöyle noktaladı. “ Yani sizin maaliyetleriniz yükselecek, bu maliyetler karşısında karlılığı tartışılır olacak ve o zaman ürün çeşitliliğine gitmek zorunda kalacaksınız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.