Kuraklık şeker üretimini de vurdu

Burası Yazıhan ilçesinde bulunan Recai kutan diğer adıyla Boztepe barajı…


Boztepe barajı yaşanan kuraklık nedeniyle su debisi düşünce Yazıhan ovasını sulayamaz hale geldi. Çiftçinin üretimi düştü. Bu düşüş ilçede üretilen bütün tarım ürünlerine olumsuz yansıdı ancak Malatya ekonomisi için önemli olan şeker pancarı üretimi de düştü.

Yazıhan ‘da özellikle pancar hasadı yapan çiftçilerde kuraklık nedeniyle toprak sertleşince pancar toprağın altından çıkarken de ürünün zarara gördüğünü ifade ediyor.


Vuslat tv ‘ye konuşan şeker iş sendikası Malatya şube başkanı Nuri Murat, Yazıhan’da yaşanana kuraklık ve barajın sulama suyunda yetersiz kalması nedeniyle pancar üretiminin düştüğünü bu nedenle geçen yıla oranla daha az şeker üretimi yapacaklarını aktardı…


Yazıhan’da yaşanan kuraklık nedeniyle geçen yıl Malatya şeker fabrikası 68 bin ton kristal şeker üretimi gerçekleştirmişti. Malatya şeker fabrikasının bu yıl 60 bin ton şeker üretimi yapması planlanıyor. Şeker üretimindeki bu düşüşü Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat Yazıhan’da yaşanan kuraklığa bağladı.

Vuslat TV kanalını canlı izlemek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.