Keşke 20 yıl önce 30 yıl önce büyükşehir olsaydık!


Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Vuslat TV ‘de katıldığı Gündem Özel programında sorularımıza yanıt verdi. Çınar, Malatya 2014 yılında büyükşehir olduğunu aktararak,” Keşke 20 yıl önce 30 yıl önce büyükşehir olsaydık. Böyle ucube binalar olmamış olsaydı. Herkes kafasına göre imar alanı oluşturup farklı farklı böyle kötü planlamalar olmasaydı. Çevre yolu planımız, çevre düzeni planımız yıllar önce yapılıp bitseydi de bu halde olmasaydık halen Malatya’nın 1/ 5000 ‘lik planlarını bitiremedik. Planı yok yani Malatya’nın yeni yeni böyle büyükşehir belediyesi uğraşıyor ki plan yapsın. Ondan sonra detaylara girsin. Bunlar eksiğimiz. Keşke dediğim gibi çok daha önce Büyükşehir olsaydık.” şeklinde konuştu.

Büyükşehir yasası noktasında yaşanan sorunlara dikkat çeken Çınar, “Büyükşehir süreciyle birlikte aslında birçok alanda kurumsallaşma başladı. İnsanlar yeni yeni hizmet alanlarıyla ilgili bilgi sahibi oluyorlar. Halen bilmeyenlerde var. Arıyor suyu kesilmiş gecenin 12’ sinde arıyor vatandaş “kardeşim belediye niye görevini yapmıyor niye çalışmıyor niye suyumuz neden gelmedi” diyor. Bende diyorum; “bizim su ile ilgili sorumluluğumuz yok ben MAKSİ genel müdürüne ileteyim bana adresinizi konumunuzu verin” diyorum. “Ben seni tanırım ben öbürünü tanımam. Ben sana ulaştım” tarzı çıkışlar alıyoruz duyuyoruz. Bunları bilmediklerinden dolayı birde tam büyükşehir yasası oturmadığı için bu gibi sorunlar yaşanabiliyor. ” ifadesini kullandı.


YÖNETMELİĞİN İRDELENMESİ GEREKİYOR


Zabıta ile ilgili aynı caddede kendilerinin ve Büyükşehrin de sorumluluğu olduğunu ifade eden Mehmet Çınar “Genel anlamda, imar, ulaşım koordinasyonu, su bütünlüğü suyun verimli kullanılması, kanalizasyon alt yapısının oluşturulması noktasında büyükşehir önemli. Ama böyle ufak tefek şeyler var işte bu mezarlık sorunlarıyla ilgili halen böyle mezarlıkla ilgili sorunlar oluşuyor. Zabıta ile ilgili aynı caddede bizimde sorumluluğumuz var büyükşehir belediyesinin de var. Biz bile bazen karıştırıyoruz. İşte büyükşehir mi sorumlu Yeşilyurt mu sorumlu zabıta ile ilgili o yönetmeliğin irdelenmesi gerekiyor. Altyapı kuruluşlarının organize çalışması gerekiyor” dedi.

“KEŞKE 20 YIL ÖNCE 30 YIL ÖNCE BÜYÜKŞEHİR OLSAYDIK”


“Keşke 20 yıl önce 30 yıl önce büyükşehir olsaydık. Böyle ucube binalar olmamış olsaydı. Herkes kafasına göre imar alanı oluşturup farklı farklı böyle kötü planlamalar olmasaydı. Halen Malatya’nın 1/ 5000 ‘lik planların bitiremedik. Planı yok yani Malatya’nın” diyen Çınar “Büyükşehir ile mecburen bağlantılı çalışıyoruz. Yâda büyükşehrin almış olduğu bir meclis kararı ilçe belediyesine gönderiliyor ilçe belediyesine o meclis kararı ile ilgili bazen görüş sorulmayabiliyor bazen de görüş sorulduğu halde ilçe belediyesi o işle ilgili aynı düşüncede olmayabiliyor. Bu şekilde bütünlükler oluşmayabiliyor. Park ile ilgili bazı sıkıntılar var. Ondan sonra bu reklama alanlarının oluşturulması ana arteller ilgili büyükşehre veriliyor ama orada ilçe belediyesi de var ilçe belediyesi haliyle kendini ifade edeceği bir alan bulamıyor. Bulamayınca yapılan çalışmaların anlatılması halka ulaştırılması noktasında sıkıntılar yaşanabiliyor. Çöp toplama yetkisi bizde depolama bertaraf yetkisi büyükşehirde. Yani böyle ayrıntılar var. Ya oraya ya bize verilebilir. Ama genel anlamda böyle iyi mi derseniz elbette ki çok çok iyi. Keşke 20 yıl önce 30 yıl önce Büyükşehir olsaydık. Böyle ucube binalar olmamış olsaydı. Herkes kafasına göre imar alanı oluşturup farklı farklı böyle kötü planlamalar olmasaydı. Çevre yolu planımız, çevre düzeni planımız yıllar önce yapılıp bitseydi de bu halde olmasaydık. Halen Malatya’nın 1/ 5000 ‘lik planlarını bitiremedik. Planı yok yani Malatya’nın yeni yeni böyle büyükşehir belediyesi uğraşıyor ki plan yapsın. Ondan sonra detaylara girsin. Bunlar eksiğimiz. Keşke dediğim gibi çok daha önce Büyükşehir olsaydık.” şeklinde konuştu.

HABER: SİNEM HATUN DAVUT

Vuslat TV kanalını canlı izlemek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.