Aşılama oranı artmazsa kış sert geçecek!

Aşılama oranları son zamanlarda stabil bir hal alsa da artmaya devam ediyor. Yaklaşık 9 aydır yapılan Covid 19 aşılamalarına bağlı Türkiye’de en az iki doz aşı olanların oranı yüzde 75’e dayandı. Toplumsal bağışıklık için önemli bir oran olan yüzde 75 aşılama oranı, bölgede ise daha düşük oranda kaldı.

MALATYA VE ÇEVRE İLLERDE AŞILAMA ORANLARI TÜRKİYE GENELİNİN ALTINDA


Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde aşı olma oranı diğer bölgelere göre daha düşükken Bölgede en fazla aşı yapılan il Tunceli oldu. en az iki doz aşı olma oranı Tunceli’de yüzde 73, 2 iken Tunceli’yi yüzde 71,1 oranı ile Sivas takip etti. Sivas’ı takip eden diğer şehir ise yüzde 67,8 ile Malatya oldu.
Bölgede ve Türkiye’de aşılamada son sırada yer alan Şanlıurfa’da bu oran yüzde 49,1 olurken en az aşı olan ikinci şehir Diyarbakır’da aşılama oranı yüzde 53, 6’te kaldı.
Türkiye ortalamasının altında aşı olma oranına sahip olan Malatya ise son 2 aydır korona virüste zirveyi yaşıyor. Aşılama oranının yüzde 67,8’i bulduğu Malatya hala sarı kategoride yer alıyor.
Elazığ’da son zamanlarda artan vaka sayılarının önüne geçemezken aşı olma oranı orada da ülke genelinin altında kalarak yüzde 62,3 oldu.
Bölgede aşılamanın son zamanlarda durgunlaştığını belirten uzmanlar kış aylarının aşı olma oranı az olan şehirler de daha sert geçeceğini ifade ediyor.

Vuslat TV kanalını canlı izlemek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.