Arslantepe Höyüğü İtalyan gazetecileri ağırladı

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) koordinasyonunda Malatya’ya gelen İtalyan gazetecileri Arslantepe Höyüğünde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti.  

Türkiye’de farklı illeri ziyaret eden İtalyan Gazetecilerin son durağı ise UNESCO Dünya Mirası Listesine giren Arslantepe Höyüğü oldu. 

Türkiye’nin Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliğiyle işbirliği halinde Malatya’ya davet edilen Archeo dergisinden AndreasSteiner, Espresso dergisinden GianfrancescoTurano, ArcheologiaViva dergisinden GiuliaPrunetti, Artribune dergisinden GiuliaGioume, FinestraSull’Arte gazetesinden MichelaBassonello ile Domani gazetesinden AartHeeringArslantepe Höyüğü ziyaretlerinin ardından Malatya Arkeoloji Müzesi, Şire Pazarı, Sanat Sokağında bulunan Müzeleri ile Kent Müzesini gezdiler.

İlimize gelen İtalyan basın mensuplarına Prof. Dr. MarcellaFrangipanetarafından  Arslantepe’de yapılan kazılar ve çıkan eserler hakkında bilgiler aktarıldı. Prof. Dr. MarcellaFrangipane höyüğün UNESCO Dünya Miras Listesine girmesini sağlayan bilimsel bulgu, belge ve bilgileri anlatıp, anıtlar, eserler ve kazıların tarihçesi hakkında bilgi verdi.

Gezi sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder geziye katılan gazetecilere günün anısına hediye takdim ettiler.

Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan Prof. Dr. MarcellaFrangipane Kent Müzesinde Arslantepe Höyüğü kazılarında 45 yıl boyunca Malatya’nın tarihini araştırma noktasında özverili çalışmalarından ve Malatya’nın tanıtımına yaptığı katkılardan dolayı plaket takdim etti.

Prof. Dr. MarcellaFrangipane ise, “ Burada 45 sene çalıştım her zaman çok memnun kaldım. Sayın Başkanımız her zaman yanımızda oldu bir aile gibi olduk. Türkiye’yi seviyorum ama Malatya ve Orduzu’yu daha fazla seviyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.