Arguvanlıların hayali, Yoncalı Barajı

Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, İstanbul’da düzenlenen “Arslantepe’den Yenikapı’ya” temalı 4. Geleneksel Malatya Tanıtım Günlerine katıldı.

İstanbul Yenikapı’da Vuslat TV‘nin canlı yayın konuğu olan Mehmet Kızıldaş, canlı yayında sorulara yanıtlar verdi. KIZILDAŞ” Biz Arguvan olarak belediyemiz, kooperatifimiz ve projelerimizle birlikte stantlardaki yerimizi aldık, ürettiğimiz ürünlerimiz yoğun ilgi görüyor ve çok memnunuz” dedi ve canlı yayında sorulara yanıtlar vererek Arguvan’ın sıkıntılarından bahsetti.

Arguvanlıların hayali yoncalı barajı


KIZILDAŞ canlı yayında yaptığı açıklamada, ‘’Arguvanlıların hayali yoncalı barajı Arguvan’ın kaderini değiştirecek. Yoncalı Barajı Arguvan’ın ekonomisinde bir dönüm noktası olacak. Çünkü tarlalar nadasa bırakılıyor, o yıl yağış olmazsa da ürün yetişmiyor ve çiftçi zor durumda kalıyor dolayısıyla da bankalara olan borçları gittikçe artıyor. Ama Yoncalı Barajıyla birlikte topraklar suya olan hasreti bittiğinde bir yılda 2 ürün alınacak buda üreticilerimiz için büyük bir gelir kaynağı olacaktır” dedi.

”Bu yatırımın verimini alabilmek için kanallarında eşzamanlı olarak yapılması gerekiyor”


Kapalı sulama kanallarının da biran önce ihalelerinin yapılıp verilmesini istediklerini elirten KIZILDAŞ, ’’Baraj bittikten sonra su barajda bekletilmesi toprakların susuz bekletilmesi doğru olmaz. Eşzamanlı olarak kanallarında ihalesinin yapılıp aynı zamanda su toplamayla birlikte sulama kanallarımızda hazır olmasını arzu ediyoruz. Daha önce 50 dönümlük bir arazinin sulama kanallarını TOKİ’nin yapacağı söylendi. Ama sonrasında da tekrar DSİ tarafından yapılacağı belirtildi. Fakat şuanda ihale ile ilgili herhangi bir gelişme olmadı.Bu konuda endişeliyiz yetkililere seslenerek yazık devlet bu kadar büyük yatırım yaptı. Bu yatırımın zamanında verimini alabilmek içinde mutlaka kanallarında eşzamanlı olarak yapılmasını bekliyoruz.” ifadeleri kullandı.

Pandemi süreciyle birlikte Arguvan’a dönüş başladı


”Pandemi süreciyle birlikte Arguvan’a dönüş başladı. Arguvan’ da şuanda çok sayıda inşaat var. Evler yapılmaya başlandı. Özellikle büyükşehirlerdeki emekli olan hemşerilerimiz tekrar Arguvan’a dönüyorlar. Arguvan’a bu dönüş nedeniylede arsa fiyatları oldukça yukarı seviyelere çıktı. Bizde konut ihtiyacını bir nebze olsun gidermek için inşaat çalışmaları gerçekleştiriyoruz” dedi.
Vuslat TV kanalını canlı izlemek için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.